Dieta przyjazna dla trzustki – podstawowe zasady

Trzustka to narząd bardzo ważny dla ogólnego stanu zdrowia każdego z nas, zatem im wcześniej o nią zadbamy, tym lepiej dla nas. W jaki sposób możemy wspierać trzustkę? W tym pomoże nam m.in. zdrowa dieta. Jak może wyglądać dieta trzustkowa? Co jeść, a czego unikać?

Co jeść, by wspierać trzustkę?

Idealna dieta trzustkowa to dieta lekkostrawna, bazująca na naturalnych produktach. Im mniej chemii, im mniej tłuszczu – tym lepiej dla trzustki. Jakie produkty powinna zatem uwzględniać zdrowa dieta, mająca wspierać trzustkę?

W diecie przyjaznej dla trzustki, miejsce bardzo ważne zajmują świeże owoce i warzywa. Szczególnie cenne są wiśnie oraz borówki, znane i cenione ze względu na sporą ilość przeciwutleniaczy. Cennym wsparciem dla trzustki będą też czerwone winogrona, dobrze radzące sobie w walce ze stanami zapalnymi. W diecie mającej wspierać trzustkę powinny się też pojawić warzywa, przy czym tymi szczególnie zalecanymi są brokuły. Mają one wyjątkowo dobry wpływ na tkankę trzustki, warto zatem sięgać częściej po przepisy na dania z ich udziałem. Dobry wpływ na trzustkę ma też szpinak, skutecznie wspierający proces trawienia, a jednocześnie zmniejszający ryzyko zachorowania na raka.

A co z przyprawami? Dla dobra trzustki warto zrezygnować z ostrych przypraw, nie oznacza to jednak, że nasze dania mają stracić smak. Możemy przecież sięgać po przyprawy ziołowe oraz te, które są znane ze swoich przeciwzapalnych właściwości. Tu na szczególne wyróżnienie zasługuje kurkuma, uznawana za jeden z najzdrowszych dodatków smakowych.

Jakie produkty spożywcze mogą szkodzić trzustce?

Wiadomo, że trzustce szkodzi namiar leków oraz alkoholu, zatem rozsądne korzystanie z tych rzeczy staje się podstawą profilaktyki. Cukier, tłuste i smażone potrawy – oto kolejne elementy, które warto wykluczyć swe swojego menu. Możemy się przecież bez nich obejść, a im prędzej odstawimy je na bok, tym prędzej nasza trzustka zacznie odzyskiwać dobrą formę.

Zdrowa trzustka nie musi być marzeniem. Każdy z nas może wspierać ten narząd swą codzienną dietą. Efekt? Mniejsze ryzyko rozwoju groźnych chorób i szansa na długie i zdrowe życie.

Tags: , ,

Zobacz również

Brak podobnych artykułów

0 Komentarzy

Zostaw komentarz

Najnowsze komentarze

Motywacja to podstawa! ;)