Zasady odchudzania

Każdy kto próbował się odchudzać wie, że to wcale nie jest takie proste. Trzeba często radykalnie zmienić swoje nawyki żywieniowe i odstawić ulubione produkty na rzecz tych nie zawsze lubianych. Odchudzanie ma swoje zasady, których trzeba przestrzegać inaczej nie przyniesie ono efektów. Oto kilka podstawowych zasad jakich należy przestrzegać przy odchudzaniu.

1. Mniej jedzenia

Pierwsza i najważniejsza zasada odchudzania, czyli ograniczenie posiłków. Powinno się jeść częściej, ale mniej i nie opychać do syta. Powinny zostać też ograniczone tłuste potrawy oraz słodycze i napoje gazowane. Produkty przetworzone powinno się zastąpić jak najbardziej zbliżonymi do naturalnych.

2. Więcej ruchu

Wiadomo, że oprócz odpowiedniej diety dla lepszego efektu powinno się dołożyć codzienną dawkę lekkich ćwiczeń. Nie muszą to być drakońskie ćwiczenia wyciskające z nas ostatnie poty. Wystarczą nawet dłuższe spacery, bieganie, jazda na rowerze czy pływanie. Jakie formy ćwiczeń wybierzemy zależy od nas. Ważne jest, aby zamiast przed telewizorem więcej czasu poświęcić na aktywność fizyczną.

3. Nie podjadaj

Bardzo ważna zasada, którą wiele osób łamie. Podjadanie między posiłkami to czynność, którą wykonywało wiele osób zanim przeszło na dietę, dlatego trudno jest się nagle pozbyć tego nawyku. Jeśli już ktoś musi podjadać niech to będzie jakiś batonik musli, albo owoc, byle nie słodycze.

4. Stawiaj sobie realne cele

Niektóre osoby są niezadowolone z efektów i rezygnują z diety z powodu zbyt wygórowanych celów. Odchudzanie nie jest procesem błyskawicznym, dlatego postawienie sobie celu zgubienia 10 – 15 kilogramów w ciągu tygodnia jest niewykonalne i tylko nas zniechęci do dalszej walki z nadwagą. Trzeba postawić sobie realny cel i dążyć do jego realizacji lepiej jest iść małymi kroczkami do przodu niż mieć wygórowane ambicje, które skutkują niechęcią do dalszego odchudzania.

5. Pamiętaj, że pozytywnie ukończona kuracja dietetyczna nie jest gwarantem szczupłej sylwetki na całe życie

Wiele osób o tym zapomina i od razu po kuracji dietetycznej wraca do starych nawyków żywieniowych, a niedługo później do starej wagi. Trzeba po zakończonym odchudzaniu zmienić złe nawyki żywieniowe oraz wprowadzić zmiany w stylu życia. To będzie gwarantem utrzymania wypracowanej sylwetki na dłuższy czas.

Jak już wspomniałam odchudzanie nie jest łatwe, ale gdy już ukończymy je z pozytywnym skutkiem będziemy mogli z dumną spojrzeć w lustro.

 

Tags: ,

Zobacz również

1 Komentarz

@nia 2022-10-08 at 15:23

mega błędem jest stwierdzenie że gdy się już schudło to efekt będzie widoczny już na zawsze – właśnie wtedy powinno się docenić przebytą drogę i zadbać o to żeby trzymać się granicy kalorycznej

Zostaw komentarz

Najnowsze komentarze

Motywacja to podstawa! ;)