Dieta wegetariańska- czy każdy może ją stosować?

Dieta roślinna czy też wegetariańska jest bardzo popularna w ostatnim czasie. Zwłaszcza na Zachodzie. Niestety w Polsce- jeszcze mało doceniona, określana niezbyt chlubnie- „modą na chwasty”. Dieta wegetariańska, wybierana jest przez miłośników zdrowego odżywiania, a także ze względów etycznych. Dzielimy ją ze względu na produkty, które są dozwolone w menu bądź nie. Czasem słyszymy, że znajomy „wege” jest na takiej diecie i spożywa jajka lub ryby, inny zaś wykluczył te produkty ze swojego menu.

Weganizm- to podstawowy rodzaj diety wegetariańskiej, ściśle eliminujący produkty pochodzenia odzwierzęcego. Wyróżniamy jeszcze laktowegetarianizm, owowegetarianizm, witarianizm oraz frutarianizm. Do tzw. diet pseudoroślinnych zaliczamy: semiwegetarianizm oraz fleksitarianizm.

Przy dietach wegetariańskich dochodzić może do niedoborów żywieniowych, dlatego tak ważne jest, by menu stworzone zostało przez dietetyka. Podstawowe grupy produktów żywieniowych, z których powinna składać się dieta wegetariańska to: produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, orzechy, pestki i rośliny strączkowe. Osoby przechodzące na taką dietę, bez wsparcia dietetyka, zapominają często o podstawowym składniku- roślinach strączkowych, bez których dieta wegańska nie istnieje. Jeśli nie spożywasz białka zwierzęcego, stosuj jego zamiennik roślinny w postaci roślin strączkowych. Białko (budulec dla organizmu) jest kluczowe dla jego poprawnego funkcjonowania.

Czy każdy może przejść na dietę wegetariańską? Czy dzieci, sportowcy i kobiety w ciąży mogą się w ten sposób odżywiać? Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne wysunęło wniosek, że prawidłowo skomponowana dieta wegetariańska jest bezpieczna na wszystkich etapach życia, a więc: w okresie laktacji, ciąży, niemowlęctwa, dzieciństwa oraz dorastania.

Dzieci na diecie wegetariańskiej są szczuplejsze od rówieśników na tradycyjnym modelu odżywiania. Także sportowcy mogą włączyć do swojego stylu życia dietę roślinną. Ważne jest, by taka dieta monitorowana była przez dietetyka, który czuwa nad optymalnym poziomem białka i innych składników odżywczych w organizmie.

Dieta roślinna jest szczególnie zalecana w przypadku następujących chorób: cukrzyca, menopauza, policystyczne jajniki, nowotwory, choroby układu krążenia, niedoczynność tarczycy oraz Hashimoto. Łagodzi stany zapalne w organizmie oraz wycisza układ immunologiczny.

Tags: , , , , , ,

Zobacz również

Brak podobnych artykułów

0 Komentarzy

Zostaw komentarz

Najnowsze komentarze

Motywacja to podstawa! ;)